Studio projektowe
 


<<< Powrót


Wstęp
 

Jest wiele powodów dla których programowanie w języku php i nauka tego języka jest świetną inwestycją naszego wolnego czasu. Po pierwsze jest to język prosty i przyjazny dla programisty po drugie można z niego korzystać na serwerach z darmowym oprogramowaniem. Mała przestroga: osoba czytająca ten kurs musi znać w stopniu zadawalającym HTML-a, to warunek konieczny Dla zrozumienia PHP. Do nauki php zachęcałbym szczególnie te osoby które miały wcześniej styczność z programowaniem w c, c++ i które choć trochę znają środowisko systemu operacyjnego Linux. Umiejętności te mogą się przydać w zaawansowanym programowaniu aplikacji współpracujących z oprogramowaniem serwera (Skrypty CGI – PERL).

                Może to by było na tyle pouczeń, wychodzę z założenia że jeśli czytasz ten kurs drogi czytelniku, to jesteś zdeterminowany do nauki php - więc zacznijmy. Zanim będziemy mogli napisać jakiś skrypt startowy, jakiś najprostszy z możliwych, musimy najpierw zadbać o jakieś środowisko (serwer) w którym będziemy testować swoje skrypty. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy duży wybór serwerów a koszty związane z ich wydzierżawieniem są stosunkowo niskie. Jeśli nie mamy zamiaru ponosić kosztów związanych z naszą nauką to istnieją inne rozwiązania. Możemy założyć sobie konto testowe (większość firm hostingowych proponuje takie rozwiązanie), lub zbudować własny serwer - szczególnie gorąco zachęcam do tego drugiego. Dla osób które nie znają za dobrze środowiska linux-owego, powstał program (darmowy) który doskonale będzie spełniał zadania które normalnie powierzylibyśmy naszemu serwerowi. Program ten nazywa się EasyPHP i jego najnowszą wersję można ściągnąć na stronie z programami (zakładka download). Instalacja jest dziecinnie prosta a i poinstalasyjna konfiguracja jest zbędna – program robi wszystko za nas. Po zainstalowaniu programu należy włączyć aplikacje i jeśli w prawym dolnym rogu pojawi się czarne ‘e’ z migotającym czerwonym kwadracikiem to możemy byś pewni że program działa. Żeby się upewnić czy aby wszystko działa jak trzeba, kliknijmy na to ‘e’ dwukrotnie i gdy zobaczymy na formularzu easyPHP status Apache-a na zielono to już teraz na 100% wiemy że wszystko działa prawidłowo. Jeśli nasz serwer działa to teraz juz możemy nasze skrypty testować do woli. Ważną sprawą jest to, że wszystkie nasze pliki *.php musimy umieścić w odpowiednim miejscu, w folderze serwera Apache. Znajduje się on w zależności od tego gdzie został zainstalowany program. Jeśli nie zmieniliśmy ustawień domyślnych, czyli C:\Program Files\EasyPHP1-7, to folder do którego należy zapisywać skrypty znajduje się w C:\Program Files\EasyPHP1-7\www\. I jeszcze jedna sprawa: aby sprawdzić nasz skrypt na www wpisujemy w przeglądarce internetowej adres: http://localhost// lub http://127.0.0.1/ .
                Teraz już możemy zacząć pisać skrypty. Dobór odpowiedniego edytora zostawiam już czytelnikowi.
Napiszmy pierwszy skrypt, będzie on wypisywał na naszej stronie html „Lepper to burak!!!”:

 prog_01.phpp

print "Lepper ";
printf("to ");
echo "burak!!!";;

//koniec skryptu
?>

 Jeśli zapiszemy nasz skrypt jako prog_01.php w folderze www to będziemy go mogli zobaczyć pod adresem: http://localhost/prog_01.php . Trzy słowa zostały napisane za pomocą trzech różnych funkcji. Pierwsza służy do wypisywania zwykłego tekstu, druga funkcja jest pewnie szczególnie znajoma tym osobom które programowały wcześniej w c, jest to bowiem funkcja za pomocą której można wprowadzić do tekstu formatowanie. Trzecia funkcja jest funkcją która jest charakterystyczna dla systemu Linux, jeśli ktoś widział kiedyś skrypt powłoki np. skrypt startowy Linuxa to tam tego typu komend jest mnóstwo. Tyle na wstępie, zachęcam do poznawania linuxa.