Studio projektowe
 <<< Powrót


Sprawy techniczne czyli filozofia dynamicznego skryptu.

                Zanim przejdę do sedna sprawy musze pewną rzecz wyjaśnić. We wstępie napisałem o konieczności znajomości HTML-a, myślę że większość osób wie dlaczego, ale dla nie wtajemniczonych wyjaśniam. Skrypt PHP nie jest stroną internetową! On ma za zadanie stworzyć nam stronę. Zróbmy prosty test. Wejdźmy jeszcze raz na stronę na której wypisany został nasz pierwszy tekst (prog_01.php), nasz skrypt miał 8 linii. Teraz zróbmy podgląd źródła strony. Okazuje się że jest tylko jedna linia, na dodatek w jednej linii zawierają się wszystkie nasze słowa, co się stało? Nasz skrypt php został zinterpretowany przez serwer a wynik interpretacji wysłany jako zwykła strona internetowa. Myślę że kolejny przykład jeszcze pełniej przybliży nam istotę działania skryptów:

 Prog_02.php

 <?php

print "<html>\n";
print "<head>\n";
print "<title>O Renia!!!</title>\n";
print "</head>\n"; 

print "\n<body bgcolor=navy>\n";
print "\n";

print "\t<font face=arial size=2 color=white>piękna Beger Renata<br>każdy chop za nią lata</font>\n";

print "\n</body>\n";
print "</html>";

?> 

Jeśli powtórzymy czynność opisaną wyżej okaże się ze na naszej stronie zostaje tylko sformatowany tekst html. Jeśli miałbym porównać z czymś skrypt php to byłby to kod źródłowy programu. Jeśli ktoś z czytelników miał przyjemność programowania w języku c, bądź c++ to z pewnością widzi analogie. Trzeba jednak podkreślić że skrypt nie jest programem ani nigdy się nim nie staje. Nie mamy tu do czynienia z kompilacją choć skrypt jest analizowany i interpretowany przez oprogramowanie serwera. W zależności od ustawień i konfiguracji serwera, za pomocą skryptu możemy wykonać dowolną komendę za pomocą której wypiszemy coś na ekranie, zapiszemy plik na dysku serwera bądź uruchomimy na serwerze program – możliwości jest wiele.

                Skoro było już o możliwościach to teraz słowo o bezpieczeństwie naszych danych oraz serwera. Jeśli jesteśmy administratorem naszego prywatnego serwera EasyPHP to w tym wypadku nie musimy się obawiać, serwer bowiem działa lokalnie (chociaż czujni musimy być zawsze, bo jak mówią specjaliści od bezpieczeństwa: „nic nie gwarantuje nam 100% bezpieczeństwa nawet wyjęcie wtyczki od Internetu” :). Jeśli nasze skrypty umieścimy na serwerze komercyjnym, to musimy już zadbać o bezpieczeństwo ale jak to zrobić to już nie moja działka ja tu pisze o PHP, bezpieczeństwo skryptów będzie opisane w dalszej części kursu.