Studio projektowe
 <<< Powrót


 

4. Pliki
 

                Jako administrator swojego serwisu WWW będziesz zapewne w którymś momencie ciekaw czy ktoś w ogóle zauważył twoje starania, czy strona którą wykonałeś jest odwiedza przez wielu internautów, czy jest popularna w Internecie? Jeśli odniesiesz sukces, a twoja strona będzie często odwiedzana to zapewne przydadzą się informacje na temat częstotliwości odwiedzin tygodniowych czy maksimum dziennej oglądalności strony. W przypadku popularnych serwisów informacja taka przydaje się wtedy, gdy będziemy chcieli uaktualnić pliki w serwisie bądź całkowicie go przebudować. Dzięki informacją tego typu, będziemy w stanie określić najdogodniejszy moment, kiedy wprowadzane zmiany będą sprawiały najmniej problemów odwiedzającym a tym samym nie będą wpływały niekorzystnie na wizerunek serwisu.

                Ostatnimi czasy wielką popularnością cieszą się fora dyskusyjne, na których prowadzona jest otwarta dyskusja na różne tematy. Nierzadko forum takie staje się bogatym źródłem informacji szczególnie na stronach o tematyce mało popularnej. Fora mogą służyć także do konstruktywnej krytyki na temat naszego serwisu, są głosem użytkowników i naszym recenzentem.

                Ktoś mógłby zapytać, jaki to wszystko ma związek z tematem rozdziału? Więc pora wyjaśnić. Wszystko to, co opisałem wyżej nie można byłoby zrealizować gdybyśmy nie mieli możliwości przekazania użytkownikowi prawa do otwierania, czytania i zapisywania plików na naszym serwerze. Oczywiście użytkownik nie musi wiedzieć o takich prawach, wystarczy że z nich korzysta. Za pomocą skryptów php umożliwiamy bezpieczny zapis na dysk serwera.